Hakkımızda

Zeynep Gedik Küçük 2008 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden Psikolog unvanı ile mezun olup aynı yıl Anadolu Üniversitesi (Dilkom) Dil ve Konuşma Terapistliği yüksek lisans programına başlamıştır.

İletisim

Uğur İş Merkezi, Başak Mahallesi, Ertuğrul Gazi Caddesi (5. Etap, Başak Center Yanı)

+90 553 349 44 07

[email protected]

İnsanın yaşamı boyunca deneyimlediği zorluklar, üzüntüler, baskılar, güçlükler ve travmalar kişinin ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ruh sağlığını iyileştirmek ve daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için Üsküdar psikolog desteği almak, sağlıklı bir reaksiyondur. Kendini ve sorunlarını bilerek yapılan psikolog görüşmeleri, sorunlarla daha iyi mücadele etmeye ve insan yaşamının daha keyifli hale gelmesine yardımcı olur.

Psikolog Desteği Almanın Faydaları Nelerdir?

Psikolog görüşmelerinin, danışanlara kendilerini keşfetme, yaşadığı ve yaşayacağı olaylara karşı farklı bir bakış açısı kazanma, kendi benliğindeki düşünce yapısındaki problemleri çözme gibi önemli kazanımların sağlandığı bilimsel bir gerçektir. Bireylerin hayatını yönlendirme ve mevcut sorunlarını giderme noktasında psikolojik desteğin katkıları ise şu şekildedir:

Psikoloğa Danışmanın Duygusal Faydaları

Kişinin kendisini daha etkili bir şekilde keşfetmesini ve anlamasını sağlayan psikolog görüşmeleri, daha bilinçli olma noktasında da danışanlara katkı sağlar.

Psikolog görüşmeleri neticesinde edinilebilen farkındalık kazanımı, kişinin kendi arzularını ve yetkinliklerini ortaya çıkarır ve bazı olumlu değişimleri beraberinde getirir.

Uzman psikolog desteği almak, bireylerin duygularını denetlemesine ve bu duyguları kontrol altında tutmasına katkı sağlar.

Psikoloğa Danışmanın Bilişsel Faydaları

Psikolog görüşmelerinin danışanlara kattığı bilişsel faydalar:

  • Hafıza Geliştirme: Psikologlar, aldıkları eğitim ve mesleki tecrübeleri sayesinde hafıza problemlerini tespit edebilir ve gelişimi için alıştırmalar ve teknikler uygular.
  • Algısal ve Duyusal Problemler: Algısal ve duyusal sorunlar yaşayanlar için görüşmeler olumlu sonuçlar doğurur.
  • Beyin Travması Tedavisi: Beyin travması yaşayan bireyler için bilişsel işlevleri geri kazanma noktasında Üsküdar psikolog görüşmeleri önemli katkı sağlar.
  • Öğrenme Güçlüğü Müdahaleleri: Kişiye özel – uygun öğrenme stratejileri ile öğrenme güçlüğünün üstesinden rahatlıkla gelinebilmektedir.
  • Bilişsel Terapi: Danışanların büyük bir bölümü psikoloğa depresyon, anksiyete, fobi gibi problemler nedeniyle danışmaktadır. Bilişsel terapi ile pek çok problemin giderildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Psikoloğa Danışmanın Davranışsal Faydaları

Psikoloğa danışmanın davranışsal faydaları:

Kişinin hedeflerine daha rahat ulaşması ve hayatını yönlendirmesi

Örneğin, psikolog ile konuşan bir kişi, kariyer planlaması yapabilir ve iş hayatında yaşadığı zorluklarla baş etmek için beceriler edinebilir. Aynı şekilde, psikolog ile konuşan bir kişi, eğitim hayatında başarılı olmak için zaman yönetimi ve sınav kaygısı gibi konularda yardım alabilir.

Kişinin sosyal becerilerini ve uyumunu geliştirmesi

Psikoloğa danışan bir birey, utangaçlık veya sosyal fobi gibi problemlerini çözebilir ve insanlarla daha rahat iletişim kurabilir. Benzer bir şekilde, psikolog ile konuşan bir kişi, ailesi veya arkadaşlarıyla yaşadığı çatışmaları çözmek için iletişim ve empati becerilerini geliştirebilir.

Kişinin davranışlarını değiştirme ve geliştirme fırsatı yakalaması

Örneğin, uzman psikolog desteği alan bir birey, sigara bağımlılığından kurtulmak istediğinde motivasyonunu yükseltebilir ve bırakma yöntemleri öğrenebilir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma alışkanlığı kazanmak için hedefler belirlenebilir ve bu süreç takip edilebilir.

Kimler Psikolog Desteğine İhtiyaç Duyar?

Psikolojik danışma, insanların kendilerini ve yaşadıkları durumları daha iyi anlamalarına, sorunlarını çözmelerine ve hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olan profesyonel bir hizmettir. Uzman bir psikoloğa danışmak, insanın kendine yaptığı bir iyilik olarak nitelendirilebilir. Bunun için deli olmak gerekmez. Tam aksine, psikoloğa danışan bireyler akıllı, sağlıklı ve sorumluluk sahibi insanlardır. Sadece yaşadıkları zorlukları aşmak için profesyonel destek almayı tercih etmektedirler.

Psikolojik danışmaya ihtiyaç duyan kişileri belirli bir kategori altında ele almak doğru olmaz. Çünkü herkesin psikolojik danışmaya ihtiyacı olabilir. Hayatın herhangi bir evresinde veya alanında karşılaşılan stres, kaygı, üzüntü, korku, öfke, yalnızlık, çaresizlik, vb. duygular Üsküdar psikolog danışmasına ihtiyaç duyulmasına neden olabilir. Ayrıca kişinin kendini tanıma, geliştirme veya değiştirme isteği de psikolojik danışmaya başvurması için geçerli bir sebep olarak değerlendirilebilir.